Стратум Скин Центар

Влегувајќи во Центарот за здравје и нега на кожа Стратум, влегувате во волшебен свет на природни мириси, тивка музика, посветеност на убавината и нежен допир на природата.

Заборавете на градската гужва, обврските и стресот.

Stratum Skin Centar Skopje
Stratum Skin Centar Skopje

Ние ќе ви овозможиме одмор за душата и телото со ексклузивни и холистички спа-третмани на лицето и телото со автентичен потпис на органската козметика на Dr. Hauschka.

Во него ќе ви обезбедиме многу повеќе од задоволство.

Единствениот сертифициран салон за третманите на Dr. Hauschka кај нас, лоциран во центарот на Скопје е вистинската адреса за сите вас за кои убавината и негата ги надминуваат границите на секојдневните рутини. Уживајте во нашиот маникир, педикир, депилација, релаксирачки и медицински масажи.

Препуштете се на неограничените мириси и текстури и изненадете се со моќни резултати.

Стратум.

Доброто чувство ќе го понесете со вас.

Услуги

Ве очекуваме во единствениот сертифициран салон за третманите на Dr. Hauschka во Скопје. Уживајте и во нашиот маникир, педикир, депилација и масажи.

Stratum Skin Centar Skopje

Dr. Hauschka Третмани

затвори

Dr. Hauschka Третмани

Вклучува лимфна стимулација, длабинско и механичко чистење на лице, интензивна нега, релаксира и опушта.

Stratum Skin Centar Skopje

Масажи

затвори

Масажи

Релаксирачка масажа на цело тело, масажа на грб, антицелулитна масажа, пакет антицелулитни, масажа на стапала, спортска масажа, медицинска масажа и релаксирачка физиотерапевтска масажа на цело тело.

Stratum Skin Centar Skopje

Маникир

затвори

Маникир

Нежен маникир со производите на OPI.

Stratum Skin Centar Skopje

Педикир

затвори

Педикир

Нежен педикир со производите на OPI.

Stratum Skin Centar Skopje

Депилација

затвори

Депилација

Депилација на цело телo, вклучува: раце, нозе, интима, стомак, задник, грб и пазуви.


Stratum Skin Centar Skopje

Подарете Третман

Изненадете драга личност, пријател, деловен партнер или член од семејството.

затвори

Подарете Третман

Подарете незаборавно искуство, подарете еден од нашите вредносни ваучери:
· син ваучер / 800 мкд
· жолт ваучер / 1200 мкд
· розов ваучер / 2000 мкд
· зелен ваучер / 2400 мкд

Dr. Hauschka · Повеќе од Задоволство

Специфичноста на Dr. Hauschka органската козметиката е основа на Dr. Hauschka третманите. Со холистички пристап, почитувајќи го ритамот на природата кој носи живот, ќе ви овозможиме стимулуси кои поттикнуваат регенерација на кожата и благосостојба на целиот организам.

Сертифицираниот Др. Хаушка козметичар познавајќи ги производите и рецептурите на препаратите и разбирајќи ја суштината на нивното функционирање е тука за да ви избере совршен спој на производи кои ќе бидат соодветни и во склад со мометалната состојба и потребите на вашата кожа. Релаксирачкиот Dr. Hauschka третман е чисто задоволство кое го заслужувате. По овој третман ќе бидете ослободени од стресот од глава до петици и опуштени ќе можете да одговорите на дневните предизвици.

Stratum Skin Centar Skopje

Kласичен третман на лице · Dr. Hauschka

(траење 2 часа)

Третманот започнува со мирисна купка за стопала, масажа на стапала и потколеници, како и пријатно раздвижување на мускулите на вратот и грбот за опуштање.

Третманот на лице, кој следи по нежната масажа на дланките и прстите, започнува со чистење на лицето за ревитализација на кожата, а продолжува со лимфна стимулација со која се поттикнува проток на лимфа низ целото тело.

На исчистено лице се нанесува богата маска со екстракти од лековити билки и билни масла, а истовремено се масираат вратот и деколтето. На крај се нанесува соодветна дневна нега.

Stratum Skin Centar Skopje

Ревитализирачки третман на лице · Dr. Hauschka

(траење 90 минути)

Се препорачува за ревитализација на уморна кожа, а посебно се препорачува за прилагодување на кожата на различни промени (годишно време, патувања, стрес и слично).

Третманот опфаќа купка за стапала, блага масажа на стапала и подколеници, извлекување на косата со опуштање на мускулите на вратот и рамената, масажа на раце, чистење на лице, врат и деколте.

Следи тонизирање, омекнување на кожата на лицето, длабинско чистење на лицето со маска, лимфна стимулација, интензивна нега со специјална ампула, втора маска соодветна на типот на кожа, масажа на деколте и дневна нега.

Stratum Skin Centar Skopje

Релаксирачки третман на лице · Dr. Hauschka

(траење 60-90 минути)

Овој третман не вклучува длабинско и механичко чистење на лицето, акцентот на третманот е опуштање и релаксација. Започнува со релаксирачка ароматична купка за стапала.

Третманот на лице, по нежната масажа на дланки и прсти, продолжува со ревитализирачко чистење, а потоа лимфна стимулација со која се поттикнува протокот на лимфата во телото.

На исчистено лице се нанесува богата маска со екстракти од лековити билки и билни масла, а истовремено се масира деколтето, по што на лицето се нанесува соодветна дневна нега.Stratum Skin Centar Skopje

Tретман за чистење на лице · Dr. Hauschka

(траење 60 минути)

Третманот опфаќа опуштање на глава и врат, чистење на лице, врат и деколте, тонизирање, омекнување на кожата на лицето со парна бања, механичко чистење на промените кои се "спремни" да бидат исчистени, длабинско прочистување со маска од глина, интензивна нега со специјална ампула и финиширање со соодветна дневна нега.

Во текот на третманот се прави и масажа на деколтето.

Stratum Skin Centar Skopje

Специјален третман за нечиста и мрсна кожа · Dr. Hauschka

(траење 60 минути)

Третманот опфаќа опуштање на глава и врат, чистење на лице, врат и деколте, тонизирање, омекнување на кожата на лицето со парна бања, механичко чистење на промените кои се "спремни" да бидат исчистени, длабинско прочистување со маска од глина, интензивна нега со специјална ампула и финиширање со соодветна дневна нега.

Се препорачува третманот да се повторува секои 15 дена, се до воспоставување на рамнотежа на кожата (состојба на нормална кожа).

Stratum Skin Centar Skopje

Што претставува лимфна стимулација?


Лимфната стимулација е посебен вид на стимулација која го таргетира лимфниот тек во телото. Со соодветен притисок и ритмични движења се стимулира лимфниот проток, насочувајќи ги движењата кон срцето за дренажа на течности и отрови.

Со лимфната стимулација се подобрува тонусот на кожата опуштена поради губење на колагенот, а исто така и е одлична помош во справување со вишокот на масни наслаги бидејќи со исфрлањето на вишокот на течности од ткивата се овозможува и подобра циркулација и оксигенација на ткивата.

Процедури на лице

Процедурите на лице во Стратум се специјално дизајнирани за млада, здрава, сјајна и обновена кожа, блескав тен и совршена текстура. Наменети се за различни типови на кожа од масна и акнеична кожа, кожа со флеки, дамки и брчки, но и за лифтинг ефект,

ефект против стареење на кожата, поттикнување на работата на лимфните жлезди, и забрзување на исфрлањето на токсините и вишокот течности од лицето. Третманите се влог за здрава, негувана и ревитализирана кожа.

Stratum mikrodermoabrazija

Микродермоабразија

Микродермоабразијата e неинвазивен метод кој нежно го отстранува површниот слој на кожата заедно со површните дефекти и знаците на страеење. Успешно ги отстранува старечките дамки и флеки, како и лузните после акни, ги измазнува проширените пори во лицевата регија.

Ефектот е  млада, сјајна и обновена кожа, блескав тен и совршена текстура.

Stratum tretman na lice

Стратум Третман за лице

Стратум Третманот за лице вклучува нежно чистење на површинскиот слој на кожата со Микродермоабразија и Ултразвучна шпатула за лице, како и Ултразвук за стимулација на колаген, по што се нанесуваат богати креми и серуми кои заедно со лифтинг масажата овозможуваат резултатите да бидат видливи по првиот третман.

Третманот е влог за здрава, негувана и ревитализирана кожа.

Stratum ultrazvucna spatula

Ултразвучна шпатула

Ултразвучната шпатула е неинвазивен метод  за чистење на површниот слој на кожата, заедно со површниот себум, помага за чистење на митесери,овозможува изедначување на тенот. Идеален третман за мастна и акнеична кожа.

Резултатот е кожа која блеска и има здрав изглед, без црвенила и болка.Stratum lifting tretman na lice

Стратум Лифтинг третман за лице и Масажа на лице

Неинвазивен третман кој  дава волумен, ја затега, измазнува и подига кожата со брчки. Ултразвукот е идеален уред за длабинско внесување на активни креми и состојки во длабоките слоеви на кожата, како и стимулирање на колагенот во длабоките слоеви на кожата.

Третманот е богат со хранливи и креми и серуми против стареење. Масажата  на лице помага за намалување на брчките, затегање на кожата и формирање правилни црти на лицето, ја поттикнува работата на лимфните жлезди, со што се забрзува исфрлањето на токсините и вишокот течности од лицето.

Stratum Dermaroler

Дермаролер

Дермаролерот изработен од титаниумски иглички прави механична стимулација на кожното ткиво, при што го поттикнува да создрава нови количества на колаген и еластин.

На овој начин се подобрува квалитетот на кожата, дава ефект на ревитализација, измазнување, пополнување, затегнување, се користи за третирање на пигментација и во третман на акни. 

Hemiski piling Stratum

Хемиски Пилинг

Хемискиот Пилинг се работи со природни киселини кои ги отстрануваат мртвите клетки на површниот слој на кожата и откриваат свеж, нов слој на кожа.

Го спречуваат затварањето на порите и го забрзуваат обновувањето на кожата. Помагаат во хидратацијата и ја подобруваат текстурата на кожата, го поттикнуваат создавањето на колаген со што кожата станува сјајна и свежа.

Ценовник

Dr. Hauschka Tретмани

 • Класичен третман (120 мин.) / 2400 мкд
 • Ревитализирачки третман (90 мин.) / 2200 мкд
 • Релаксирачки третман (60-90 мин.) / 2000 мкд
 • Третман за чистење на лице (60 мин.) / 1800 мкд
 • Специјален третман за нечиста и масна кожа (60 мин.) / 1700 мкд
 • Instant glow (60 мин.) / 1800 мкд

Масажи

 • Релаксирачка масажа на цело тело
  (60 мин.) / 800 мкд
 • Масажа на лице / 1100 мкд
 • Масажа на грб (30 мин.) / 500 мкд
 • Антицелулитна масажа (30 мин.) / 400 мкд
 • Пакет антицелулитни масажи (10 масажи) / 3500 мкд
 • Масажа на стапала (30 мин.) / 300 мкд
 • Спортска масажа (60 мин.) / 1400 мкд
 • Медицинска масажа (60 мин.) / 1400 мкд
 • Релаксирачка физиотерапевтска масажа на цело тело (60 мин.) / 1400 мкд

Маникир и Педикир

 • Маникир / 400 мкд
 • OPI Spa маникир / 600 мкд
 • Маникир со гел лак OPI / 900 мкд
 • OPI Spa маникир со гел лак / 1100 мкд
 • OPI гел лак / 700 мкд
 • Педикир / 650 мкд
 • ОPI SPA педикир / 900 мкд
 • Педикир со гел лак OPI / 1100 мкд
 • OPI SPA педикир со гел лак / 1300 мкд
 • Вадење гел на нокти / 300 мкд

Депилација

 • Депилација на цело тело (вклучува раце, нозе, интима, стомак, задник, грб и пазуви)
  / 1300 мкд
 • Депилација на цели нозе / 600 мкд
 • Депилација на подколеници / 300 мкд
 • Депилација на цели нозе со интима / 850 мкд
 • Депилација на интима / 350 мкд
 • Депилација на цели раце / 350 мкд
 • Депилација на подлактици / 250 мкд
 • Депилација на лице / 400 мкд

Процедури на лице

 • Дијамантска Mикродермоабразија
  / 2000 мкд
 • Дермаролер - еден третман / 3000 мкд
 • Дермаролер - пакет три (3) третмани / 6000 мкд
 • Дермаролер - пакет шест (6) третмани / 12.000 мкд
 • Хемиски пилинг / 2500 мкд
 • Ултразвучна шпатула / 1400 мкд
 • Стратум Третман за целосно обновување / 3600 мкд
 • Стратум Лифтинг Третман / 2400 мкд
 • Масажа на лице / 1100 мкд

Подарете Третман


Изненадете драга личност, пријател, деловен партнер или член од семејството.

Подарете незаборавно искуство, подарете еден од нашите вредносни ваучери.

 • син ваучер / 800 мкд
 • жолт ваучер / 1200 мкд
 • розов ваучер / 2000 мкд
 • зелен ваучер / 2400 мкд

Контакт

Закажете го вашиот третман уште денес и уживајте во допирот на природата.

Препуштете се на неограничените мириси и текстури и изненадете се со моќни резултати.

Доброто чувство ќе го понесете со вас.

+389 2 3130 154

+389 70 598 268

понеделник – петок 12-19 часот
сабота 10-15 часот

stratum.centar@gmail.com

Ристо Шишков 34 (Градски Парк)
1000 Скопје, МK

 • Blog
 • Facebook
 • Instagram

 • #stratumskopje #stratumskincentar #skopje #skopjecity #drhauschka #drhauschkaskincare #organicskincare #facials